چند نكته آزمون تافل

1- با فرمت آزمون تافل آشنا شويد

امروزه در بيشتر كشورها، تافل اينترنتي (iBT) برگزار مي شود و كمتر پيش مي آيد در منطقه اي تافل كاغذي (PBT) رواج داشته باشد. داوطلبان آزمون تافل مي بايست قبل از هر چيز نسبت به فرمت آزمون تافلي كه قصد شركت در آن را دارند آشنايي داشته باشند. استرسي كه افراد معمولا قبل از آزمون دارند بيشتر به خاطر ناشناخته بودن فرمت آزمون و چيزي كه با آن قرار است مواجه شوند مي باشد. بنابراين قبل از آماده شدن براي تافل تحقيق كنيد كه در مركزي كه آزمون مي دهيد كدام نوع TOEFL برگزار مي شود تا با آمادگي كامل در آزمون شركت كنيد.

2- درباره سطح نمره اي كه از تافل مي خواهيد بيشتر تحقيق كنيد

نمره ي تافل براي تمامي افراد غير انگليسي زبان كه قصد ادامه تحصيل در آمريكا را داشته باشند ضروري است. سطح اين نمره و چندي آن بستگي به دانشگاه مورد نظر شما دارد. با دانستن نمره لازم هدفتان دقيق تر شده و مي توانيد نسبت به زمان و هزينه اي كه قرار است براي آمادگي تافل بگذاريد بهتر برنامه ريزي كنيد تا به نتيجه مطلوب برسيد.

همچنين در نظر داشته باشيد كه نمره تافل iBT با نمره TOEFL PBT  متفاوت بوده و معمولا براي پذيرش دانشگاه ها نمره قسمت نگارش مهمتر از نمره قسمت گفتاري مي باشد.

3-زبان انگليسي آكادميك را بياموزيد

با توجه به اين كه تافل براي پذيرش در دانشگاه هاي آمريكايي و چند كشور انگليسي زبان ديگر لازم است، زبان انگليسي كه در اين آزمون سوال مي شود به دانش قبلي در خصوص زمينه تخصصي مانند مديريت و ... نياز ندارد. زبان انگليسي آكادميك، زبان و دايره لغتي است كه در محيط دانشگاه به كار گرفته مي شود و هدف آزمون تافل نيز سنجش ميزان تسلط فرد به اين زبان مي باشد.


4- آزمون هاي تافل را تمرين كنيد

بهترين راه كسب مهارت و آمادگي براي آزمون تافل، حل كردن و پاسخگويي به سوالات آزمون هاي قبلي مي باشد. مي توانيد اين آزمون ها را اينترنت يا در برخي كتاب هاي مانند TOEFL Delta Next Generation  بيابيد. سعي كنيد آزمون ها را مانند شرايط واقعي و با زمان بندي درست پاسخ دهيد.

5- از كمك يك راهنما بهره ببريد

شخص كه اطلاعات خوب و كاملي از آزمون تافل داشته باشد مي تواند بهترين و مطمئن ترين كمك براي داوطلبان تافل باشد. وي مي تواند شما را به درستي راهنمايي كرده و حتي از نظر رواني به شما انگيزه و اعتماد به نفس بدهد. حتي اگر نمي توانيد از پس هزينه استخدام مشاور و متخصص بر بياييد، مي توانيد ازكمك فردي كه قبلا در آزمون تافل شركت كرده و نتيجه مطلوبي نيز كسب كرده بهره ببريد.

6- قواي جسمي خود را تقويت كنيد

اگر شما در آزمون تافل كاغذي يا همان PBT شركت كنيد، نزديك 2 ساعت و 30 دقيقه بايد مشغول نوشتن و پاسخگويي به سوالات باشيد كه زمان بسيار طولاني است. بيشتر افراد حداكثر تا دو ساعت داراي تمركز خوبي هستند ولي بعد از آن به تدريج با كاهش قدرت يادگيري مواجه بوده كه اين اتفاق در پاسخگويي سوالات آزمون تافل باعث افزايش احتمال اشتباه مي شود. براي حل اين مشكل سعي كنيد ساعات مطالعه براي تافل را در منزل بيشتر كرده تا به 4 ساعت در هر بار برسيد.

7-قدرت تايپ كردن خود را افزايش دهيد

همانطور كه مي دانيد در تافل iBT بايد پاسخ هاي خود را تايپ كنيد و با توجه به آن كه اين نوع تافل فراگير بوده و در اكثر مناطق من جمله ايران تافل iBT برگزار مي شود، به داوطلب پيشنهاد مي شود كه مهارت تايپ خود را تقويت كرده تا بهترين عملكرد را در اين آزمون ارائه دهد. اگر بتوانيد به سرعت تايپ كنيد وقت بسيار زيادي را مخصوصا در قسمت نگارش ذخيره كرده ايد. پيشنهاد مي شود سريع تايپ كردن را قبل از آن كه امتحان تافل بدهيد ياد بگيريد.

8-آماده سر جلسه حاضر شويد

براي حفظ اعتماد به نفس و جلوگيري از ايجاد هر نوع استرس بهتر است كاملا آماده در جلسه آزمون حاضر شويد. اگر در آزمون تافل كاغذي شركت كرده ايد، چند عدد مداد و پاك كن و ساعت و تراش جزو ضروريات است. حتما زودتر از موعد مقرر در جلسه باشيد تا از تازگي و استرس فضا كاسته شود و بتوانيد با آرامش بيشتر تمركز خود را بر روي جواب دادن به سوالات بگذاريد.

9-در نوت برداري ماهر شويد

نوت برداري سر جلسه آزمون TOEFL مجاز بوده و شما مي بايست از اين فرصت حداكثر استفاده را ببريد چون نوت برداري حرفه اي كمك بزرگي به افزايش دقت و صحت پاسخ هاي شما مي كند.نظرات